Grań Diabłów
Grań Diabłów jest boczną granią położoną w masywie Grani Żabiego. Odgałęzia się ona od Grani Apostołów. Zwornikiem dla Grani Diabłów jest Apostoł IV.
Informacje
Diabły to bliźniacze turnice sąsiednich Apostołów odchodzące od ich grani ku południowemu zachodowi. Diabłów jest sześć, a nie siedem jak się powszechnie uważa. Pomyłka wynika z utożsamiania zwornikowego Apostoła IV z domniemanym Diabłem VII. Podobnie jak Apostoły tak i Diabły oznaczone są cyframi rzymskimi poczynając od najniżej położonego Diabła I. Nazwa grani, a także większość informacji na temat Diabłów, jest autorstwa Władysława Cywińskiego.
Grań Diabłów jest niezwykle rzadko odwiedzana. Można zaryzykować stwierdzenie, że prawie nikt świadomie się tam nie zapuszcza, a sporadyczne przejścia grani są wynikiem pomyłki gdyż Diabły bardzo łatwo pomylić z sąsiednimi Apostołami. Trudności grani wycenione są na V. Teren jest zupełnie odludny, należy spodziewać się luźnych kamieni i głazów, dlatego podczas wspinaczki trzeba zachować szczególną ostrożność. Opis przejścia Grani Diabłów znajduje się w przewodniku Władysława Cywińskiego. Droga WC 7/143.
Zanim wybierzecie się na Diabły zalecam uważnie przestudiować topografię zachodnich zboczy Grani Żabiego.
Historia
Pierwszego przejścia całej Grani Diabłów dokonali Anna Arvay, Zbigniew Kaliniewicz i Janusz Mączka w sierpniu 1967 roku.
Podejście
Z Czarnego Stawu na Diabli Kociołek
Znad Czarnego Stawu do Owczego Żlebu i dalej w lewo pod Diabła I, ewentualnie drogą wiodącą na Niżni Apostolski Przechód i dalej do Diablego Kociołka w pobliże Diabła I.
Obiekty na Grani Diabłów
- Diabeł I
- Diabeł II
- Diabeł III
- Diabeł IV
- Niżni Diabli Przechód
- Diabeł V
- Diabeł VI
- Wyżni Diabli Przechód
- Apostoł IV
Schemat Grani Diabłów
Zejście
Po ukończeniu Grani Diabłów możemy kontynuować wspinaczkę granią Apostołów ewentualnie zejść z wierzchołka Apostoła IV na Niżni Apostolski Karb i udać się przez Wyżni Diabli Przechód w stronę Marusarzowego Żlebu, którym w dół przez Owczy Upłaz schodzimy nad brzeg Czarnego Stawu.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com