Żabi Mnich
Żabi Mnich (Žabí Mních). Strzelisty szczyt o wysokości 2146 metrów położony w Grani Żabiego. Zwornik dla Grani Żabiej Lalki i jednocześnie jej najwyższe wzniesienie.
Informacje
Żabi Mnich wznosi się w Grani Żabiego pomiędzy Białczańska Przełęczą Wyżnią i Żabimi Wrótkami. W jego południowo-zachodniej grani, zwanej Granią Żabiej Lalki, położony jest oblegany przez taterników Żabi Kapucyn, częstokroć uznawany za drugi, niższy wierzchołek Żabiego Mnicha.
W kręgu wspinaczy największą popularnością cieszy się północno-zachodnia ściana Żabiego Mnicha. Ma ona wysokość około 200 metrów i opada do żlebu Żabich Wrótek. Do dyspozycji taterników są jeszcze dwie ściany. Wschodnia, która ma 100 metrów i opada do Białczańskiej Ławki oraz ściana południowo-wschodnia, o wysokości 80 metrów, opadająca do Wyżniego Białczańskiego Żlebu.
Historia
Pierwsze udokumentowane wejście na wierzchołek Żabiego Mnich miało miejsce w sierpniu 1907 roku. Dokonali tego Janusz Chmielowski, Adam Kroebl, Adam Staniszewski wraz z przewodnikiem Józefem Gąsienicą Tomkowym.
Podejście
Pod wschodnią ścianę Żabiego Mnicha
Drogą na Białczańską Przełęcz Wyżnią przez Niżni Lalkowy Przechód bądź Białczański Upłaz i Wyżni Lakowy Przechód ewentualnie Mokrą Wantę i Wyżni Lakowy Przechód. Drogi WHP 1117 i 1119 oraz WC 7/29 i WC 7/30 ewentualnie WHP 1118 i WC 7/31. Z przełęczy trawers Białczańską Ławką pod wschodnią ścianę Żabiego Mnicha.
Pod południowo-wschodnią ścianę Żabiego Mnicha
Drogami wymienionymi wyżej z tą różnicą, że naszym celem nie jest Białczańska Przełęcz Wyżnia tylko najwyżej położona część Wyżniego Białczańskiego Żlebu, do której opada południowo-wschodnia ściana Żabiego Mnicha.
Pod północno-zachodnią ścianę Żabiego Mnicha
Kombinacją opisanych wyżej dróg WHP 1117 i 1119 oraz WC 7/29 i WC 7/30 dochodzimy w pobliże żlebu Żabich Wrótek. Żlebem w górę pod wybraną przez nas drogę.
Drogą z Czarnego Stawu na Białczańską Przełęcz przez Mokrą Wantę i Białczaski Upłaz w kierunku żlebu Żabich Wrótek, ku podstawie północno-zachodniej ściany Żabiego Mnicha. Droga WC 7/110.
Drogi taternickie na Żabim Mnichu
- Wschodnia ściana
- Prawą częścią wschodniej ściany na Skrajny Żabi Ząb IV; WC 7/47
- Lewą częścią wschodniej ściany III; WHP 1142, WC 7/48
- Południowo-wschodnia ściana
- Południowo-wschodnią ścianą V; WHP 1127, WC 7/37, NSZT 29a
- Południowo-wschodnim filarem; VI, WC 7/38
- Południową ścianą VI, A1; WC 7/39
- Północno-zachodnia ściana
- Prawą częścią ściany IV; WHP 1134, WC 7/41
- Droga Żuławskich ( środkową częścią ściany ) IV; WHP 1135, WC 7/42
- Północno-zachodnim filarem; WC 7/43
- Lewą częścią ściany III; WHP 1136, WC 7/44
- Żabia Szczerba
- Droga Świerza ( Komin Świerza ) III/IV; WHP 1133, WC 7/50
Drogi graniowe wymienione zostały w opisie Grani Żabiego oraz Grani Żabiej Lalki.
Zejście
Z Żabiego Mnicha nad nad Czarny Staw
Z wierzchołka Żabiego Mnicha najłatwiej zejść jego południową-wschodnią granią (I) do Białczańskiej Przełęczy Wyżniej. Następnie schodzimy ścieżką prowadzącą z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej nad Czarny Staw. Pozostałe warianty zejściowe omówione zostały wyżej przy okazji opisywania ścieżek podejściowych. Najłatwiej drogami WHP 1117 i WC 7/29.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com