Żabia Lalka

Żabia Lalka. Piękna turnica o charakterystycznym kształcie zlokalizowana w masywie Grani Żabiego.

Informacje

Żabia Lalka to przecudnej urody turnica kształtem do złudzenia przypominająca lalkę. Położona jest w masywie Grani Żabiego, w bocznej grani odchodzącej na południowy-zachód od zwornikowego Żabiego Mnicha. Grań ta wzięła swą nazwę od omawianej tutaj turnicy i zwie się Granią Żabiej Lalki. Żabia Lalka oddzielona jest od Wyżniej Lalkowej Turniczki przełączką zwaną Wyżnim Lalkowym Przechodem. Od Żabiego Kapucyna oddziela ją natomiast Przełączka pod Żabią Lalką.

Żabia Lalka.
Żabia Lalka.

Historia

Żabia Lalka została zdobyta po raz pierwszy w sierpniu 1908 roku. Na wierzchołku stanęli Janusz Chmielowski, Gyula Komarnicki, Adam Kroebl oraz przewodnik Józef Gasienica Tomkowy.

Podejście

Zależnie od wybranego wariantu wejściowego możemy skorzystać ze ścieżek opisanych poniżej. Pierwsza z nich, prowadząca na Białczańską Przełęcz Wyżnią, jest najczęściej uczęszczana percią w masywie Grani Żabiego. Jest to również najdogodniejszą droga podejściowa pod Przełączkę pod Żabią Lalką, przez którą wiedzie najłatwiejsza droga na wierzchołek Żabiej Lalki.

Znad Czarnego Stawu ścieżką na Białczańską Przełęcz Wyżnią

Podążamy starą taternicką ścieżką prowadzącą ze wschodniego brzegu Czarnego Stawu na Białczańską Przełęcz Wyżnią. Ścieżka wiedzie przez Niżni Lalkowy Przechód bądź Białczański Upłaz i Wyżni Lakowy Przechód. Perć wyraźna i kopczykowana lecz dość mocno zerodowana. Znana od dawna i często uczęszczana. Po drodze natrafimy na II ściankę, można ją ominąć trawiastym obejściem z lewej strony. Drogi WHP 1117 oraz WC 7/29 i WC 7/30.

Znad Czarnego Stawu przez Mokrą Wantę na Wyżni Lakowy Przechód

Nazwa Mokra Wanta wywodzi się od systemu stromych ścian i płyt nakrytych przewieszonymi ociekającymi wodą skałami wśród których wiedzie droga. Szczegółowy opis przejścia WHP 1118 i WC 7/31.

Żabia Lalka. Widok z Wyżniego Lalkowego Przechodu.
Żabia Lalka. Widok z Wyżniego Lalkowego Przechodu.

Wspinaczka na Żabią Lalkę

Droga na Żabią Lalkę przez Przełączkę pod Żabią Lalką

Najłatwiejsza droga wejściowa na Żabią Lalkę prowadzi przez Przełączkę pod Żabią Lalką. Aby dostać się na przełączkę musimy zejść ze ścieżki prowadzącej na Białczańską Przełęcz Wyżnią i wdrapać się na eksponowana półkę skalną biegnąca wzdłuż wschodniego podnóża Grani Żabiej Lalki. Jest to na tak zwany Lalkowy Chodnik. Wspinaczkę rozpoczynamy w miejscu spadku komina opadającego z Przełączki pod Żabią Lalką. Wejście ściśle dnem kominem na przełączkę wycenione jest na III w skali tatrzańskiej. Możliwe jest jednak ominięcie trudności z lewej strony komina, wycena nie przekracza wówczas tatrzańskiej „jedynki”. Wspinaczka z przełączki na wierzchołek Żabiej Lalki zajmuje pięć minut. Trudności II-kowe. Ostatni fragment, wejście „na głowę” Lalki, wyceniam na III. Droga tu opisana jest w zasięgu sprawnego turysty.

Na Żabią Lalkę dostaniemy się również drogami o bardziej taternickim charakterze. Nie są one długie, lecz do ich przebycia wymagane są umiejętności wspinaczkowe. Pierwsza z nich jest fragmentem bardzo popularnej w środowisku taternickim Grani Żabiej Lalki.

  • Granią z Wyżniego Lalkowego Przechodu IV; WHP 1147 DE, WC 7/72 O
  • Południowo-wschodnią ścianą V; WHP 1146, WC 7/71
  • Północno-zachodnią ścianą V; WHP 1150, WC 7/73

Szczegółowe informacje o przebiegu wymienionych powyżej dróg znajdziecie w przewodnikach taternickich Witolda Paryskiego i Włodka Cywińskiego.

Zjazd z Żabiej Lalki.
Zjazd z Żabiej Lalki.

Zajście

Na wierzchołku Żabiej Lalki znajduje się gotowe stanowisko zjazdowe. Zjeżdżamy na Przełączkę po Żabią Lalką, a następnie na Lalkowy Chodnik. Do zjazdu z przesiadką wystarczy lina pojedyncza o długości 60 metrów. Dysponując lina połówkowa nie musimy się przesiadać.

Nad Czarny Staw wracamy percią opisaną powyżej w sekcji poświęconej ścieżkom podejściowym.

Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com