Wierch pod Fajki

Wierch pod Fajki (Vrch pod Fajki). Szczyt o charakterystycznej postrzępionej sylwetce wznoszący się pomiędzy Skrajnym Granatem a Żółtą Turnią.

Informacje

Wierch pod Fajki zlokalizowany jest w bocznej grani odchodzącej na północ od Skrajnego Granatu w kierunku Żółtej Turni. Od Skrajnego Granatu i Pańszczyckich Czub na południu oddzielony jest Pańszczycką Przełęczą. Natomiast od Żółtej Turni na północy oddziela go Żółta Przełęcz.

Szczyt ma dwa wierzchołki. Wyższy i zdecydowanie trudniej dostępny jest południowo-wschodni wierzchołek. Mimo wszystko przez lata za główny uznawano niższy północno-zachodni wierzchołek. Nazwa Wierch pod Fajki pochodzi od charakterystycznej turniczki położonej w jego grani, która kształtem przypomina fajkę. Ktoś kiedyś dopatrzył się w postrzępionej grani szczytowej kolejnej fajki (której istnienia po dziś nie potwierdzono) i od tego czasu drugi człon nazwy występuje w liczbie mnogiej.

Wierch pod Fajki.
Wierch pod Fajki.

Przejście granią Wierchu pod Fajki, na odcinku od Żółtej do Pańszczyckiej Przełęczy, jest dość popularną, krótką ale za to eksponowaną graniówką znaną jako Grań Fajek.

Historia

Pierwszego wejścia na niższy wierzchołek Wierchu pod Fajki dokonał Janusz Chmielowski wraz z przewodnikiem Janem Bachledą Tajberem latem 1895 roku. Wejście na wyższy wierzchołek miało miejsce w 1908 przy okazji pierwszego przejścia Grani Fajek. Po raz kolejny zdobywcą był Janusz Chmielowski. Tym razem z przewodnikiem Józefem Gąsienicą Tomkowym.

Wierch pod Fajki i Pańszczycka Turnia.
Wierch pod Fajki i Pańszczycka Turnia. W tle Żółta Turnia.

Podejście

Z Hali Gąsienicowej pod zachodnią ścianę Wierchu pod Fajki

Ze schroniska Murowaniec udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Następnie podążamy żółtym szlakiem prowadzącym na Skrajny Granat. Znakowaną ścieżkę opuszczamy w miejscu przecięcia szlaku ze żlebem opadającym z Żółtej Przełęczy. Żlebem tym w górę na Żółtą Przełęcz. Następnie granią w kierunku północno-zachodniego wierzchołka Wierchu pod Fajki. Nie wchodzimy na szczyt tylko w dogodnym momencie opuszczamy grań i schodzimy dość łatwym trawiastym terenem na stronę Doliny Czarnej Gąsienicowej, a następnie trawersujemy pod zachodnią ścianę Wierchu pod Fajki

Druga opcja to podejście zachodnim żlebem (0+) na Pańszczycką Przełęcz. Żleb ten przecina żółty szlak prowadzący na Skrajny Granat. Pnąc się w górę trzymamy się prawej strony owego żlebu. Z Pańszczyckiej Przełęczy rzut beretem pod zachodnią ścianę.

Wierch pod Fajki.
Wierch pod Fajki w całej okazałości.

Drogi taternickie na Wierchu pod Fajki

Lewe żebro zachodniej ściany Wierchu pod Fajki, zwane również Filarem Fajek, pokonane zostało latem 1925 roku. Dokonał tego Bronisław Czech wraz z towarzyszami. W tym samym roku bracia Alfred i Jan Szczepańscy wraz ze Stanisławem Zarembą weszli na szczyt wschodnią ścianą.

  • Żebro Czecha ( Filar Fajek ) V; WHP 241, WC 18/74
  • Wschodnia ściana III; WHP 248, WC 18/76

Pod koniec lat osiemdziesiątych na zachodniej ścianie wytyczono i pokonano techniką hakową dwie drogi. Ich autorem był Wojciech Święcicki. Drogi te to Jutro na Fajkach i Pojutrze na Fajkach. Klasycznego przejścia doczekały się one za sprawą duetu Jacka Czecha seniora & Jacka Czecha juniora w 2009 roku. Jacek Czech junior powrócił na Fajki w 2015 roku w towarzystwie Wojciecha Szulca. Tak powstały drogi Wczoraj na Fajkach i Przyszły tydzień na Fajkach. Rok później junior wytyczył drogę Jutro wieczorem na Fajkach.

… na Fajkach

  • Wczoraj na Fajkach VII
  • Jutro na Fajkach ( Lewy Święcicki ) VII/VII+ (IV, A1); WC 18/72
  • Jutro wieczorem na Fajkach VIII-
  • Pojutrze na Fajkach ( Prawy Święcicki ) IX-/IX (V, A1); WC 18/71
  • Przyszły tydzień na Fajkach VII-
Wierch pod Fajki. Schemat dróg taternickich.
Schemat dróg taternickich na zachodniej ścianie Wierchu pod Fajki.

Pańszczycka Turnia

Ojciec i syn Czechowie w 2010 roku działali na sąsiedniej Pańszczyckiej Turni. Na imponującej, poprzecinanej rysami, południowej ścianie udało im się wytyczyć nową drogę.

  • Lewa rysa VII+; WC 18/83

Jak widać Fajki i okolice skazane są na supremację Czechów.

Zejście

Z Pańszczyckiej Przełęczy nad Czarny Staw Gąsienicowy

Z Pańszczyckiej Przełęczy schodzimy wzmiankowanym wyżej zachodnim żlebem (0+) do żółtego szlaku prowadzącego nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com