Grań Szarpanych Turni
Szarpane Turnie to trzy strzeliste turnice położone w południowo-wschodniej Grani Wysokiej. Wiedzie nimi efektowna i eksponowana tatrzańska graniówka.
Informacje
Szarpane Turnie, przez Słowaków zwane Oszarpańcami (Ošarpance), to grupa trzech turni zlokalizowanych w bocznej grani odchodzącej na południowy-wschód od Wysokiej. Od Smoczego Szczytu oddzielone są Szarpaną Przełączką. Należą one do popularnych celów wspinaczkowych w otoczeniu Doliny Złomisk. Ich ściany przecina gesta sieć dróg taternickich o dużym stopniu trudności.
Przez wierzchołki Szarpanych Turni prowadzi wymagająca i eksponowana graniówka ciesząca się w środowisku wspinaczkowym bardzo dużą popularnością. Trudności grani wycenione są na III w skali tatrzańskiej. Wspinamy się na trzy Oszarpańce. Na koniec wykonujemy efektowny zjazd z Wielkiej Szarpanej Turni. Po dotarciu do Szarpanej Przełączki, która jest ostatnim obiektem grani, schodzimy bądź kontynuujemy wspinaczkę granią Smoczego Szczytu. Możemy też zahaczyć o pobliską Igłę w Wysokiej.
Historia
Na Szarpane Turnie wspinano się już na początku XX wieku. Pierwsze potwierdzone wejście na Wielką Szarpaną Turnię miało miejsce w maju 1907 roku. Dokonali go Heinrich Behn i Ernst Dubke w towarzystwie przewodników Johanna Breuera i Johanna Franza seniora. Niestety nie sposób ustalić kto jako pierwszy pokonał całą grań Szarpanych Turni.
Podejście
Z Popradzkiego Stawu taternicką percią do Doliny Złomisk
Od brzegu Popradzkiego Stawu odchodzi ścieżka prowadząca do Doliny Złomisk. Aby ją zlokalizować ruszamy czerwonym szlakiem i okrążamy jezioro. Miejsce zejścia ze szlaku jest wyraźne, a drogowskazem jest tablica obwieszczająca o zakazie wstępu. Wkraczamy na ścieżkę. Perć biegnie wzdłuż Zmarzłego Potoku. Podążamy nią i wkrótce docieramy na Złomiską Rówień. W tym miejscu ścieżka rozgałęzia się. Odbijamy w lewo ku północy w kierunku Złomiskiej Zatoki. Orientacje ułatwiają wszędobylskie kopczyki. Po lewej stronie wyłania się Grań Siarkanów, a po prawej nasz cel czyli Szarpane Turnie. Są one bardzo charakterystycznym masywem w otoczeniu Doliny Złomisk i nie sposób ich przeoczyć.
Opis przejścia Grani Szarpanych Turni
Komin Komarnickich
Na grań najłatwiej dostaniemy się Kominem Komarnickich przecinającym zachodnią ścianę Małej Szarpanej Turni. Trudności w kominie III-kowe. Po dwóch wyciągach meldujemy się na grani.
Mała Szarpana Turnia
Przed nami nami wyłania się wielka piękna płyta przecięta systemem rys. Możemy ją pokonać na dwa sposoby. Wariant pierwszy zakłada wspinaczkę wprost ścianką w górę aż na trawiasta półkę, a następnie podejście w prawo do wylotu małego kominka.
Wariant drugi to podejście po trawach u podnóża płyty w prawo aż do jej załamania, następnie wspinaczka w górę do wylotu kominka. Kominkiem w górę po czym skośnie w prawo po skalnych blokach i płytach wchodzimy na wierzchołek Małej Szarpanej Turni.
Pośrednia Szarpana Turnia
Z Małego Oszrapańca zjeżdżamy na Niżnią Szarpana Przełączkę. Trawersujemy po lewej stronie grani do rynny, którą wychodzimy z powrotem na grań. W górę granią, następnie znów jej lewą krawędzią do kominka, którym wśród głazów na szczyt Pośredniej Szarpanej Turni.
Wielka Szarpana Turnia
Schodzimy kominkiem na zachodnią stronę i trawersujemy w kierunku Wyżniej Szarpanej Szczerbiny. Wychodzimy na grań i schodzimy na przełączkę. Zejście jest trudne i czujne.
Z Przełączki piękną trójkową granią przez kolejne kolejne jej spiętrzenie. Dalej wspinamy się trzymając lewej strony grani, a na koniec po przeciętej rysami ściance wchodzimy na wierzchołek Wielkiej Szarpanej Turni.
Topografia Grani Szarpanych Turni
Obiekty na grani Szarpanych Turni
- Mała Szarpana Turnia
- Niżnia Szarpana Szczerbina
- Pośrednia Szarpana Turnia
- Wyżnia Szarpana Szczerbina
- Wielka Szarpana Turnia
- Szarpana Przełączka
Schemat grani Szarpanych Turni
Zamieszczona na schemacie Rumanowa Kopka jest wschodnim przedłużeniem grani Szarpanych Turni.
Zejście
Zjazd z Wielkiej Szarpanej Turni i zejście na Szarpana Przełączkę
Z wierzchołka Wielkiej Szarpanej Turni schodzimy w dół około 15 metrów do miejsca gdzie znajduje się gotowe stanowisko zjazdowe. Wykonujemy 17 metrowy zjazd na półeczkę pod uskokiem. Następnie czujnym terenem (I) schodzimy na Szarpaną Przełączkę.
Z Szarpanej Przełączki do Złomiskiej Zatoki
Zejście z Szarpanej Przełączki do Złomiskiej Zatoki nie przedstawia większych trudności (0) i trwa około 30 minut. Do Popradzkiego Plesa wracamy drogą opisaną powyżej w sekcji poświęconej ścieżce podejściowej.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com