Żabi Szczyt Wyżni
Żabi Szczyt Wyżni (Vyšný Žabí štít). Najwyższe wzniesienie masywu Grani Żabiego o wysokości 2259 metrów. Położony jest on w bocznej grani odchodzącej w kierunku wschodnim od Wyżniej Spadowej Przełączki.
Informacje
W ujęciu topograficznym Żabi Szczyt Wyżni nie przynależy bezpośrednio do Żabiej Grani. Zlokalizowany jest jednak w bliskim jej sąsiedztwie i stanowi część szeroko rozumianego masywu Żabiego, dlatego przez lata utrwaliła się tradycja wedle której uznajemy go za pierwsze i najwyższe wzniesienie Grani Żabiego. Jeśli chodzi o ścisłość to jest on pierwszym wzniesieniem bocznej grani biegnącej od Wyżniej Spadowej Przełączki na wschód przez Żabi Mur ku Młynarzowi. Na uwagę zasługuje fakt, że wspomniana Wyżnia Spadowa Przełączka jest jedyną zwornikową przełęczą w całych Tatrach.
Żabi Wyżni jest szczytem jednościanowym. Jego imponująca północna ściana opadająca do Doliny Żabiej Białczańskiej ma aż 500 metrów wysokości. Drogi wspinaczkowe pomijają jednak dolną część ściany i rozpoczynają się mniej więcej w jej połowie.
W porównaniu do położonego tuż obok zatłoczonego Żabiego Mnicha, Kapucyna czy Żabiej Lalki północna ściana Żabiego Wyżniego to istna terra incognita. Prawda jest taka, że taternicy zapuszczają się tu raz na kilka lat. Cisza, spokój i samotność w skale gwarantowane. Młotek i haki obowiązkowe.
Historia
Pierwszą drogę wspinaczkową na północnej ścianie Żabiego Szczytu Wyżniego wytyczył w 1920 roku Mieczysław Świerz wraz z towarzyszami. Kolejne drogi poprowadzone zostały przez legendy polskiego taternictwa. Wspinali się tutaj m.in. Wiesław Stanisławski i Tadeusz Orłowski.
Podejście
Od Czarnego Stawu pod północną ścianę Żabiego Szczytu Wyżniego
Starą taternicką percią na Białczańską Przełęcz Wyżnią przez Niżni Lalkowy Przechód bądź Mokrą Wantę. Drogi WHP 1117 oraz WC 7/29 i WC 7/30. Z Przełęczy schodzimy bez większych trudności na Taras Świerza bądź Orłowskiego lub do podstawy północnej ściany zależnie od upatrzonej drogi.
Z Doliny Żabiej Białczańskiej pod północną ścianę Żabiego Szczytu Wyżniego
Z Doliny Białej Wody podążamy szlakiem do Polanki pod Aniołami. Tu opuszczamy znakowany szlak i ścieżką podążamy do Doliny Żabiej Białczańskiej. Perć kończy się nad Wyżnim Żabim Stawem Białczańskim. Dalej pniemy się w górę trawiastym, a następnie piarżystym zboczem do podstawy północnej ściany. Równie łatwo dotrzecie stąd na Tarasy Orłowskiego i Świerza. Uważajcie po drodze na pracowników TANAP. Wizytują oni regularnie Dolinę Żabią Białczańską. Pod ścianą będziecie już bezpieczni.
Topografia masywu Żabiego Szczytu Wyżniego
Dla taterników udających się na wspinaczkę na Żabim Wyżnim istotna będzie wiedza dotycząca obiektów i formacji skalnych opisywanego masywu.
Taras Świerza
Trawiasty taras położony po prawej stronie północnej ściany Żabiego Szczytu Wyżniego mniej więcej w połowie jej wysokości. Jest on łatwo dostępny z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej. Ma tu swój początek Droga Świerza.
Taras Orłowskiego
Trawiasto-płytowy taras w północnej ścianie Żabiego Wyżniego. Zlokalizowany jest poniżej Tarasu Świerza mniej więcej na wysokości 100 metrów ponad piargami. Rozpoczynamy tu wspinaczkę Drogami Orłowskiego oraz Ścibielskiego.
Żleb Stanisławskiego
Olbrzymi żleb przecinający północną ścianę Żabiego Szczytu Wyżniego. Opada on równolegle do północno-wschodniego filara.
Żabi Mur
Formacja skalna położona we wschodniej grani Żabiego Szczytu Wyżniego. Jest to postrzępiony skalny grzebień o długości blisko 400 metrów kończący się pionowym uskokiem. Jeżeli wybieracie się rekreacyjnie na Młynarza polecam spacer Żabim Murem. Grań wyceniona jest na II.
Drogi taternickie na Żabim Szczycie Wyżnim
- Północna ściana
- Droga Świerza ( prawą częścią ściany ) III; WHP 1076, WC 11
- Droga Orłowskiego ( środkową częścią ściany ) V; WHP 1077, WC 12
- Droga Ścibielskiego ( środkową częścią ściany ) V-; WC 13
- Skaleniowe Zacięcie ( lewą częścią ściany ) V-; WC 14
- Droga Stanisławskiego ( ukosem przez ścianę ) III; WHP 1078, WC 15
- Lewą częścią ściany VI; WHP 1079, WC 16
- Północno-wschodnim filarem IV/V; WHP 1080, WC 17
- Przez depresję Żabiej Przechyby i górną część pn.-wsch. filara IV; WC 18
Zejście
Żabiego Szczytu Wyżniego nad Czarny Staw
Z wierzchołka Żabiego Szczytu Wyżniego schodzimy na Wyżnią Spadową Przełączkę. Dalsza droga wiedzie na Białczańską Przełęcz Wyżnią z której schodzimy zależnie od upodobań drogami wzmiankowanymi wyżej przy okazji opisywania ścieżek podejściowych.
Żabiego Szczytu Wyżniego do Doliny Ciężkiej
Z Wyżniej Spadowej Przełączki możemy również łatwo zejść do Dolinki Spadowej WC 7/9. Następnie schodzimy do Doliny Ciężkiej, drogi WHP D131 lub D132, gdzie możemy wygodnie przebiwakować i atakować następnego dnia Galerię.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com