Kozia Turnia
Kozia Turnia (Kozí štít). Szczyt w Tatrach Wysokich o wysokości 2111 metrów. Najwyższe wzniesienie Koziej Grani.
Informacje
Kozia Turnia położona jest w południowo-wschodniej grani Jagnięcego Szczytu zwanej Kozią Granią. Jest jej najwybitniejszym i najwyższym zarazem wzniesieniem. Szczyt wznosi się nad Doliną Białych Stawów oraz Dolina Jagnięcą. W masywie Koziej Turni znajdują się dwie godne uwagi, z punktu widzenia tatrzańskiej topografii, turnice. Są to Kozi Mnich oraz Kozia Baszta.
Najłatwiejsza droga prowadząca na Kozia Turnię, od strony Doliny Jagnięcej, wiedzie przez Skrajną Kozią Szczerbinę. Stanowi ona również najdogodniejszą drogę zejściową ze szczytu i wycof z Koziej Grani.
Kozia Turnia oraz sąsiednia Kozia Kopka stanowią częsty cel taternickich eskapad. Interesują nas dwie ściany Koziej Turni, południowa i południowo-zachodnia. Jest tu kilka fantastycznych dróg wspinaczkowych. Klasyki to drogi Čepeli, Dieški oraz Orolina.
Historia
Pierwszego udokumentowanego wejścia na wierzchołek Koziej Turni dokonał Janusz Chmielowski w towarzystwie przewodników Klemensa Bachledy oraz Jana Bachledy Tajbera. Było to we wrześniu 1904 roku.
Podejście
Znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego pod południową i południowo-zachodnią ścianę Koziej Turni
Podążamy znakowanym szlakiem, prowadzącym Dolina Jagnięcą, wiodącym znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego na Jagnięcy Szczyt. Na ścieżkę podejściową prowadząca pod południową ścianę Koziej Turni natkniecie się tuż przed Czerwonym Stawem Kieżmarskim. Jeśli interesuje was południowo-zachodnia ściana, to aby dotrzeć do jej podstawy musimy, należy kontynuować podejście żlebem prowadzącym na Skrajną Kozią Szczerbinę.
Drogi taternickie na Koziej Turni
Południowa ściana Koziej Turni ma wysokość około 250 metrów. Do dyspozycji wspinaczy są trzy filary oraz dwie depresje. Lewy filar jest odgranicza ścianę południową od południowo-zachodniej. W jego środkowej części znajduje się wspomniany już Kozi Mnich oddzielony od ściany przełączką zwaną Kozim Karbem. W południowej ścianie tkwi również turnica nazwana Kozią Basztą.
Zdecydowanie popularniejsza jest ściana południowo-zachodnia. Wyrasta ona ze żlebu opadającego ze Skrajnej Koziej Szczerbiny. Jej wysokość wynosi od 50 do 150 metrów. Ma ona charakterystyczna płytową budowę. Na owych płytach poprowadzono kilka wspaniałych dróg wspinaczkowych.
- Południowa ściana
- Prawy filar ( pd. ściana Koziej Baszty ) ?; WHP 3868
- Prawa depresja ?; WHP 3869
- Droga Lehotský’ego ( środkowy filar ) V; WHP 3870
- Lewy filar V; WHP 3872
- Południowo-zachodnia ściana
- Droga Stanisławskiego IV; WHP 3874
- Droga Housera V, A1; WHP 3875
- Droga Dieški V+; WHP 3876
- Droga Orolina V, 2xAO, 2xA1; WHP 3877
- Droga Čepeli V, A1; WHP 3878
- Machnik-Michalski VI
- CTHT ( Cesta Tradičného Horolezeckého Týždna ) VI+
- Kozi Mnich
- Lewą krawędzią ściany V, 2xA1; WHP 3873
Zejście
Najłatwiejszym sposobem zejścia ze szczytu jest spacer grania na Skrajną Kozią Szczerbinę i zejście żlebem do Doliny Jagnięcej. Droga jest łatwa i niewymagająca. Doliną Jagnięcą wiedzie szlak prowadzący z Jagnięcego Szczytu nad Zielony Staw Kieżmarski.
Ciekawostki
Przed laty Kozia Turnia nazywana była Małym Jagnięcym Szczytem.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com