Świnica

Świnica (Svinica). Wybitny szczyt położony w Głównej Grani Tatr. Najwyższe wzniesienie zachodniego krańca Tatr Wysokich o wysokości 2302 metrów.

Informacje

Świnica jest szczytem zwornikowym położonym w Głównej Gran Tatr. Wzniesienie posiada dwa wierzchołki. Niższy zyskał miano „taternickiego” gdyż to na nim zazwyczaj kończą się drogi wspinaczkowe wiodące północną ścianą Świnicy. Od głównego wierzchołka odchodzi ku wschodowi boczna grań zwana Wschodnią Granią Świnicy. Ciągnie się ona aż po Wołoszyn i dzieli na kilka krótszych fragmentów. Wzdłuż tej grani, poczynając od Przełęczy Zawrat, wytyczono w latach 1903-1906 najbardziej charakterny szlak w całych Tatrach Wysokich zwany Orlą Percią. Odcinek Głównej Grani Tatr wiodący na południe od Świnicy nazywamy Walentkową Granią.

Świnica. Widok z Doliny Zielonej Gąsienicowej.
Świnica. Widok z Doliny Zielonej Gąsienicowej.

Historia

Świnicę zdobyto po raz pierwszy w lipcu 1867 roku. Dokonali tego Eugeniusz Janota i Bronisław Gustawicz w towarzystwie Stanisława Librowskiego. Turystów na szczyt wprowadził przewodnik Maciej Sieczka, który był de facto pierwszym zdobywcą Świnicy.

Niebieska Turnia, Gąsienicowa Turnia, Świnicka Kopa, Świnica.
Niebieska Turnia, Gąsienicowa Turnia, Świnicka Kopa, Świnica.

Podejście

Z Betlejemki pod północną flankę Świnicy

Podążamy szlakiem na Świnicką Przełęcz prowadzącym Doliną Zieloną Gąsienicową. Po drodze mijamy Długi Staw Gąsienicowy i pniemy się dalej ścieżką wiodącą ku przełęczy. Ze szlaku odbijamy w lewo i po piargach dochodzimy do podstawy ściany.

Świnica. Widok ze Świnickiej Przełęczy.
Świnica. Widok ze Świnickiej Przełęczy.

Drogi taternickie na Świnicy

Północna flanka Świnicy górująca nad Doliną Gąsienicową ma wysokość około 350 metrów. Do dyspozycji są dwie ściany przedzielone wybitnym filarem.

Ściana północno-zachodnia opada do Świnickiej Kotlinki. Ograniczona jest z prawej strony żlebem opadającym ze Świnickiej Przełęczy, lewym jej ograniczeniem jest północny filar.

Ściana północno-wschodnia opada do kotlinki zwanej Zadnim Kołem. Ogranicza ją z prawej strony wspomniany już północny filar, natomiast z lewej strony północno-wschodni żleb Świnicy.

  • Północno-zachodnia ściana
    • Droga Stanisławskiego II; WHP 32, JK 44
    • Prawą częścią północo-zachodniej ściany IV; WHP 33, JK 45
    • Środkową częścią północo-zachodniej ściany II; WHP 34, JK 46-47
    • Droga Kulczyńskiego II; WHP 35, JK 48
    • Północny Filar ( Filar Świnicy ) III/IV+; WHP 36, JK 49
  • Północno-wschodnia ściana
    • Prawy Dorawski IV/V; WHP 37, JK 50 (kombinacja dróg 51 i 56)
    • Droga Dorawskiego IV; JK 51 (kombinacja dróg 50 i 57)
    • Środkową częścią północno-wschodniej ściany IV; JK 54
    • Jajusie Sadzone V, A0; JK 55
    • Droga Młodziejowskiego IV; JK 56 (kombinacja dróg 57 i 50)
  • Świnicka Kopa
    • Północna ściana III; JK 61

Więcej informacji na temat wiodących północno-zachodnią ścianą Świnicy znajdziecie w w pierwszej części przewodnika taternickiego Jana Kiełkowskiego. Opisane są tam szczegółowo poszczególne warianty wymienionych powyżej dróg wspinaczkowych.

Świnicka Ławka

Północną flankę Świnicy, mniej więcej w połowie wysokości, przecina i dzieli na dwie części charakterystyczny piarżysto-trawiasty zachód zwany Świnicką Ławką. Umożliwia ona dość łatwy wycof ze ściany na wypadek załamania pogody.

Świnica. Widok ze szlaku na Kościelec.
Świnica. Widok ze szlaku na Kościelec.

Zejście

Z wierzchołka Świnicy schodzimy szlakiem bądź zachodnią granią (I) na Świnicką Przełęcz. Możemy również kontynuować wspinaczkę wschodnią Granią Świnicy i zejść szlakiem z przełęczy Zawrat. Jednakże ze względu na obryw na Niebieskiej Turni wschodnia grań nie jest to obecnie popularnym celem taternickich eskapad.

Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com