Grań Fajek
Grań Fajek to krótka, ale za to eksponowana i efektowna graniówka prowadząca z Żółtej Przełęczy przez dwa wierzchołki Wierchu pod Fajki na Pańszczycką Przełęcz.
Informacje
Grań Fajek to piękna tatrzańska graniówka wiodąca przez dwa wierzchołki Wierchu pod Fajki. Największym jej atutem jest niewątpliwie ekspozycja. Skała jest lita i mocna. Trudności techniczne nie przekraczają tatrzańskiej II-ki. Dla chętnych jest wariant za IV zakładający pokonanie wprost trudnego uskoku grani oraz III-owe wejście na Fajkę. Przejście całej Grani Fajek z asekuracją nie powinno zająć nam dłużej niż półtorej godziny. Po drodze napotkamy trzy stanowiska zjazdowe.
Grań Fajek jako cel sam w sobie może się wydać niektórym taternikom niewystarczającą motywacją dlatego na grań warto dostać się zachodnim żebrem Wierchu pod Fajki zwanym Żebrem Czecha bądź Filarem Fajek. Droga o wycenie IV/V w zależności od wariantu. Opis w przewodnikach WHP 241, WC 18/74.
Historia
Pierwszego udokumentowanego przejścia Grani Fajek dokonał Janusz Chmielowski wraz z przewodnikiem Józefem Gąsienicą Tomkowym w sierpniu 1908 roku. Pierwsze zimowe przejście grani miało miejsce w 1910 roku i należało do Jerzego Cybulskiego, Józefa Lesickiego oraz Stanisława Zdyba.
Podejście
Z Hali Gąsienicowej na Żółtą Przełęcz
Ze schroniska Murowaniec udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Następnie podążamy żółtym szlakiem prowadzącym na Skrajny Granat. Znakowaną ścieżkę opuszczamy w miejscu przecięcia szlaku ze żlebem opadającym z Żółtej Przełęczy. Żlebem tym w górę na Żółtą Przełęcz. Ta sama droga zaprowadzi nas pod wspomniane Żebro Czecha.
Opis przejścia Grani Fajek
Granią z Żółtej na Pańszczycką Przełęcz przez dwa wierzchołki Wierchu pod Fajki
Wspinaczkę rozpoczynamy na Żółtej Przełęczy. Podążamy dość łatwą granią pokonując kilka zębów skalnych i wchodzimy na północno-zachodni wierzchołek Wierchu pod Fajki (0+). Na bloku szczytowym jest gotowe stanowisko zjazdowe. Możemy stąd zjechać 6 metrów bądź zejść (II) eksponowaną rysą na grań poniżej uskoku. Następnie postrzępioną granią (I) przedostajemy się w pobliże uskoku głównego wierzchołka, na który wchodzimy z lewej strony płytowym zacięciem (II). Z głównego, południowo-wschodniego, wierzchołka schodzimy łatwą granią (0+) na przełączkę. Przed nami uskok będący najtrudniejszym fragmentem całej Grani Fajek. Pokonywany wprost wykazuje IV-owe trudności. Obchodzimy go trawiastą półką z lewej strony, a następnie rysą w płytowej ściance wchodzimy na grań powyżej uskoku (II). Podążamy dalej łatwym terenem do miejsca gdzie drogę zagradza nam kilka piętrzących się zębów skalnych. Można w tym miejscu zejść z grani (I) na stronę Doliny Czarnej Gąsienicowej i trawiastym zachodem (0+) przedostać się na Pańszczycką Przełęcz. Kontynuujemy wspinaczkę, pokonujemy wspomniane wyżej zęby skalne (I) i przedostajemy się w pobliże Fajki. Wejście na nią jest wycenione na III. Na jej szczycie jest gotowe stanowisko zjazdowe. Fajkę możemy również ominąć trawersując (II) po lewej stronie grani. Kilka metrów dalej nad uskokiem znajduje się kolejne stanowisko zjazdowe. Zjeżdżamy i w kilka minut później docieramy na Pańszczycką Przełęcz.
Bardzo szczegółowy opis grani wraz z jej wszystkimi wariantami znajduje się w przewodnikach Paryskiego WHP 237 i Cywińskiego WC 18/75.
Granią z Pańszczyckiej Przełęczy na Skrajny Granat
Z Pańszczyckiej Przełęczy możemy kontynuować spacer granią na Skrajny Granat zaliczając po drodze Skrajną Pańszczycką Czubę oraz Zadnią Pańszczycką Czubę. Ten odcinek grani nie przedstawia jednak większych trudności technicznych (0+).
Topografia Grani Fajek
Obiekty na Grani Fajek
- Żółta Przełęcz (2028)
- Wierch pod Fajki NW (2135)
- Wierch pod Fajki SE (2138)
- Fajka
- Pańszczycka Przełęcz (2155)
Schemat Grani Fajek
Zejście
Z Pańszczyckiej Przełęczy nad Czarny Staw Gąsienicowy
Z Pańszczyckiej Przełęczy schodzimy zachodnim żlebem (0+) do żółtego szlaku prowadzącego nad Czarny Staw Gąsienicowy. Zejście żlebem trwa około 30 minut.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com