Grań Żabiego
Grań Żabiego jest boczną granią Tatr Wysokich będącą przedłużeniem północnej grani Rysów. Wiedzie ona na północ od Żabiego Szczytu Wyżniego przez Żabiego Mnicha, Żabi Szczyt Niżni i Żabią Czubę ku Siedmiu Granatom.
Informacje
Żabia Grań oddziela Dolinę Rybiego Potoku od Doliny Białczańskiej. Jest ona długa i dość zróżnicowana topograficznie. Poprzetykana jest wieloma niezbyt wybitnymi turniczkami i przełączkami. Na zachód od Grani Żabiego odchodzą trzy boczne granie. Pierwsza to niezwykle popularna wśród taterników Grań Żabiej Lalki. Pozostałe dwie granie zwą się Apostołami i Diabłami.
Począwszy od Żabiego Szczytu Wyżniego grań wiedzie połogim terenem wśród skał i głazów, następnie wprowadza nas w teren wspinaczkowy wśród skalnych zębów i turniczek, na koniec zaś łagodnieje i prowadzi łatwym terenem wśród traw i kamieni na Żabi Szczyt Niżni i dalej ku Siedmiu Granatom.
Taterników zainteresuje przede wszystkim stricte wspinaczkowy etap grani. Rozpoczynamy na północnym siodełku Białczańskiej Przełęczy Wyżniej. Wspinamy się Granią na Żabiego Mnicha, pokonujemy Żabie Zęby oraz Białczańskie Baszty i kończymy zabawę na Białczańskiej Przełęczy. Trudności techniczne wycenione są na IV w skali tatrzańskiej. Przejście ściśle granią w kierunku z południa na północ zakłada pokonanie przewieszonego uskoku Skrajnego Żabiego Zęba wycenionego na VI. Wariant zakładający obejście bardziej wymagających fragmentów ma II-ową wycenę.
Sporo emocji może dostarczyć fragment grani nazywany Granią Żabich Zębów, zwłaszcza gdy zdecydujemy się pokonać go ściśle granią. Równie ciekawe są Białczańskie Baszty.
Żabia Grań, jako cel wspinaczkowy, jest dziś niezwykle rzadko odwiedzana, a przechodzona jako całość jeszcze rzadziej. Częściej zapuszczają się tutaj pozaszlakowi turyści w drodze na Żabi Niżni niż taternicy. Natomiast sąsiednia Grań Żabiej Lalki jest tłumnie nawiedzana przez wspinaczy.
Dobrym pomysłem jest przejście Grani Żabich Zębów po ukończeniu wspinaczki na wierzchołku Żabiego Mnicha bądź jako kontynuacja Grani Żabiej Lalki.
Historia
Trawiaste zbocza, przełęcze i szczyty Grani Żabiego już w XIX wieku odwiedzane były przez turystów. Również taternicy upodobali sobie ten rejon i do dziś dnia często się tu zapuszczają. Jednakże ich aktywność skupia się obecnie w bocznej grani Żabiego zwanej Granią Żabiej Lalki. Żabi Mnich, Kapucyn oraz Żabia Lalka cieszą się po dziś dzień niesłabnąca popularnością. Powodem zawężenia aktywności wspinaczkowej są zakazy administracyjne nakładane przez władze parkowe. Wyrugowały one taterników najpierw z Żabiej Czuby i Żabiego Niżniego. Na koniec odebrano taternikom wspaniałą Grań Apostołów. Obecnie można się legalnie wspinać na południe od Białczańskiej Przełęczy. Co się tyczy samej Grani Żabiego to nie sposób dziś ustalić kto pierwszy dokonał jej przejścia na całej długości.
Podejście
Od Czarnego Stawu na Białczańską Przełęcz Wyżnią
Starą taternicką percią prowadzącą na Białczańska Przełęcz Wyżnią przez Niżni Lalkowy Przechód bądź Białczański Upłaz i Wyżni Lakowy Przechód. Ścieżka wyraźna i kopczykowana, dość mocno zerodowana. Znana od dawna i często uczęszczana. Po drodze natrafimy na II ściankę, można ją ominąć trawiastym obejściem z lewej strony. Drogi WHP 1117 oraz WC 7/29 i WC 7/30.
Przez Morką Wantę
Droga popularna wśród taterników wybierających się na wspinaczkę na Żabim Mnichu. Nazwa Mokra Wanta wywodzi się od systemu stromych ścian i płyt nakrytych przewieszonymi ociekającymi wodą skałami wśród których wiedzie droga. Opis przejścia WHP 1118 i WC 7/31.
Z Doliny Żabiej Białczańskiej na Białczańską Przełęcz Wyżnią
Z Doliny Białej Wody szlakiem do Polanki pod Aniołami. Tu opuszczamy znakowany szlak i ścieżką podążamy do Doliny Żabiej Białczańskiej. Perć kończy się nad Wyżnim Żabim Stawem Białczańskim. Dalej pniemy się w górę trawiastym, a następnie piarżystym zboczem wprost na Białczańską Przełęcz Wyżnią. Bądźcie czujni gdyż pracownicy TANAP zaglądają tu regularnie, podobnie jak niedźwiadki. Jednych i drugich unikamy. Drogi WHP 1125 i WC 7/35.
Topografia Grani Żabiego
Topografia Grani Żabich Zębów
Obiekty na Grani Żabiego
Przyjęło się, że za pierwszy obiekt Żabiej Grani uznajemy Żabi Szczyt Wyżni jednakże jeśli chodzi o ścisłość to leży on w bocznej grani odchodzącej w kierunku wschodnim od Wyżniej Spadowej Przełączki. Warto nadmienić, iż jest to jedyna przełęcz zwornikowa w całych Tatrach.
- Żabi Szczyt Wyżni (2259)
- Wyżnia Spadowa Przełączka
- Białczańska Przełęcz Wyżnia S
- Białowodzka Turniczka (2095)
- Białczańska Przełęcz Wyżnia N (2085)
- Żabi Mnich (2146)
- Wyżnie Żabie Wrótka
- Grań Żabich Zębów:
- Zadni Żabi Ząb
- Pośredni Żabi Ząb
- Skrajny Żabi Ząb
- Żabie Wrótka (2085)
- Białczańskie Baszty:
- Zadnia Białczańska Baszta (2105)
- Zadnie Białczańskie Wrótka (2085)
- Pośrednia Białczańska Baszta (2075)
- Pośrednie Białczańskie Wrótka (2075)
- Skrajna Białczańska Baszta (2085)
- Skrajne Białczańskie Wrótka (2055)
- Białczańska Czubka (2060)
- Pośrednia Białczańska Przełęcz (2040)
- Białczańska Kopka (2045)
- Białczańska Przełęcz (2024)
- Owcze Turniczki (2040)
- Owcza Przełęcz (2038)
- Marusarzowa Turnia (2075)
- Marusarzowa Przełączka (2060)
- Apostoł VII (2080)
- Apostolska Szczerbina (2075)
- Żabi Szczyt Niżni (2098)
- Żabi Karbik
- Żabie Kopki (2050)
- Przełączka pod Żabią Czubą (2031)
- Żabia Czuba (2080)
- Żabi Przechód Białczański (1915)
- Siedem Granatów
Wysokość większości turniczek, przełączek i zębów skalnych Żabiej Grani została podana w przybliżeniu.
Schemat Grani Żabiego
Zejście
Zależnie od tego, w którym miejscu skończymy grań. Najłatwiej z Białczańskiej i Owczej Przełęczy do Czarnego Stawu lub Morskiego Oka. Trudności w zejściu nie przekraczają tatrzańskiej I-ki jednak z uwagi na trawiasty charakter zbocza należy zachować ostrożność i najlepiej wyposażyć się w kije trekkingowe. Drogi WC 7/111-113 i WC 7/117-122.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com