Ciemnosmreczyńska Grań
Ciemnosmreczyńska Grań to odcinek Głównej Grani Tatr Wysokich pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Ciemnosmreczyńską Przełączką.
Informacje
Ciemnosmreczyńska to łatwa i niewymagająca grań. Większa część drogi prowadzi terenem nie wymagającym asekuracji i przypomina raczej spacer niż wspinaczkę granią. Od zalewu turystów Ciemnosmreczyńską Grań skutecznie zabezpiecza IV uskok Kopy nad Wrotami, zdecydowanie najtrudniejszy technicznie odcinek całej grani.
Dyskusyjna jest kwestia przynależności Zadniego Mnicha do Ciemnosmreczyńskiej Grani. Przeważają opinie, że nie jest on integralną częścią Ciemnosmreczyńskiej Grani i stanowi odrębną formację. Mimo wszystko Żabi Mnich został przeze mnie przypisany jako jeden z jej obiektów, gdyż przejście grani z pominięciem tej turnicy zakrawa o herezję.
Szczegółowy opis przejścia grani na odcinku od Wrót Chałubińskiego do Ciemnosmreczyńskiej Turni znajdziecie w przewodniku Paryskiego pod numerem WHP 507.
Jak już wspomniano wisienką na torcie wieńczącą przejście Ciemnosmreczyńskiej Grani jest wejście na Zadniego Mnicha zachodnią granią (III+) i efektowny zjazd na Przełączkę pod Zadnim Mnichem.
Historia
Pierwszego przejścia Ciemnosmreczyńskiej Grani dokonali Stefan Komornicki i Jerzy Żuławski wraz z przewodnikiem Józefem Gąsienicą Tomkowym. Miało to miejsce we wrześniu 1908 roku.
Podejście
Szlakiem z Morskiego Oka na Wrota Chałubińskiego.
Jeżeli zdecydujemy się na kierunek wschód-zachód to w pobliże Ciemnosmreczyńskiej Przełączki najdogodniej dotrzemy z Doliny za Mnichem drogą WHP D68.
Topografia Ciemnosmreczyńskiej Grani
Obiekty na Ciemnosmreczyńskiej Grani
- Wrota Chałubińskiego (2022)
- Kopa nad Wrotami (2075)
- Szczerbina nad Wrotami (2065)
- Turniczka Chałubińskiego (2073)
- Przełęcz nad Wrotami (2055)
- Ciemnosmreczyńska Turnia (2142)
- Ciemnosmreczyńska Przełączka (2115)
- Ciemnosmreczyńska Igła (2124)
- Ciemnosmreczyńskie Siodełko (2122)
- Zadni Mnich (2172)
- Przełączka pod Zadnim Mnichem (2135)
Wysokość mniej wybitnych obiektów Ciemnosmreczyńskiej Grani została podana w przybliżeniu.
Nazwy obiektów Ciemnosmreczyńska Igła oraz Ciemnosmreczyńskie Siodełko są autorstwem Grzegorza Głazka.
Schemat Ciemnosmreczyńskiej Grani
Zejście
Z Przełączki pod Zadnim Mnichem bądź z Ciemnosmreczyńskiej Przełączki schodzimy do kotlinki pod Mnichową Kopą i dalej wyraźną percią, droga WHP D68, do Doliny za Mnichem.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com