Jagnięca Grań
Jagnięca Grań. Północno-zachodnia grań Jagnięcego Szczytu.
Informacje
Jagnięca Grań jest boczna granią odchodzącą na północny-zachód od Jagnięcego Szczytu. Oddziela ona Dolinę Kołową na południu od Doliny Skoruszowej i Doliny Zadnich Koperszadów na północy.
Grań jest zupełnie niewymagająca technicznie. Po drodze nie napotkamy żadnych poważniejszych przeszkód, które wymagałyby od nas umiejętności wspinaczkowych.
Jagnięca jest bardzo rzadko uczęszczaną granią. Widokowo wspaniała i godna polecenia zwłaszcza miłośnikom tatrzańskiej głuszy.
Opis przejścia Jagnięcej Grani
*Na wstępie uwaga natury praktycznej. Osoby niedoświadczone w pokonywaniu tatrzańskich bezdroży i i słabo znające tatrzańską topografię powinny Jagnięca Grań rozpoczynać i kończyć na Jagnięcym Szczycie.
Poniższy opis dotyczy wędrówki Jagnięcą Grania z Jagnięcego Upłazu na Jagnięcy Szczyt.
Szerokim grzbietem Jagnięcego upłazu podążamy w kierunku masywu Skoruszowej Kopy. Grań stopniowo zwęża się i robi ostrzejsza. Pierwszym wzniesieniem jest skalista Skoruszowa Czubka. Schodzimy z niej na mała przełączkę zwaną Niżnim Skoruszowym Przechodem. Następnie łatwą granią wchodzimy na wierzchołek Małej Skoruszowej Kopy skąd schodzimy na siodełko o nazwie Pośredni Skoruszowy Przechód. Przed nami Pośrednia Skoruszowa Kopa. Od tego miejsca odchodzi boczna grań prowadząca na Jagnięcą Turniczkę, na którą wejście opisałem osobno poniżej. Podążamy dalej granią. Przechodzimy przez Wyżni Skoruszowy Przechód i wkrótce stajemy na najwyższym wzniesieniu Skoruszowej Kopy jakim jest Wielka Skoruszowa Kopa. Dwa kolejne obiekty grani to Ponad Piekło Przełączka oraz Ponad Piekło Baszta. Dochodzimy do Niżniego Jagnięcego Przechodu, pokonujemy Małą Jagnięcą Basztę i schodzimy na Pośredni Jagnięcy Przechód. Przed nami ostatnie wybitne wzniesienie Jagnięcej Grani, jest nim Wielka Jagnięca Baszta. Schodzimy na Wyżnia Jagnięcą Przełączkę i podążamy dalej granią na pobliski wierzchołek Jagnięcego Szczytu.
Opis drogi u Paryskiego WHP 3766.
Wejście na Jagnięcą Turniczkę
Podążając Jagnięcą Granią ciężko odmówić sobie przyjemności zaliczenia po drodze Jagnięcej Turniczki. Tym bardziej, że jest to jedyne wspinaczkowe „wyzwanie” z jakim przyjdzie się nam mierzyć na całej grani. Jagnięca Turniczka znajduje się w bocznej grani odchodzącej na południowy-zachód od stoków Pośredniej Skoruszowej Kopy. Wejście na turnicę ściśle granią jest III-kowe. Obchodząc grań napotkamy I-kowe trudności.
Historia
Stoki Jagnięcej Grani były od dawien dawna wypasane, natomiast jej górne partie były terenem myśliwskich eskapad. Obecnie jest to ścisły rezerwat TANAP.
Najstarsze znane przejście Jagnięcej Grani miało miejsce w połowie XIX wieku. Dokonał go Martin Róth wraz z dwoma kompanami. Było to w lipcu 1858 roku.
Podejście
Aby rozpocząć spacer Jagnięcą Granią musimy najpierw zdecydować o kierunku w jakim zamierzamy wędrować. Wyżej wspomniałem już, iż polecam zaczynać i kończyć grań na Jagnięcym Szczycie. Wchodzimy nań szlakiem znad Zielonego Stawu Kiezmarskiego bądź Koperszadzką Granią. Jeżeli liczycie na coś więcej i zamierzacie przeżyć mała tatrzańską przygodę to zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami.
Dostać się na Jagnięcy Upłaz możemy na kilka sposobów. Poniżej zamieszczam jedynie opis podejścia z Polany pod Muraniem na Skoruszowy Burdel i wejścia z Doliny Kołowej na Jagnięcy Upłaz. Po szczegółowe opisy podejścia z Doliny Zadnich Koperszadów i Doliny Skoruszowej odsyłam do XXIV tomu przewodnika Henryka Paryskiego.
Uwaga! Dolina Kołowa znajduje się na obszarze ścisłego rezerwatu TANAP. Spotkanie z filancem skutkować będzie wysokim mandatem.
Z Polany pod Muraniem do Doliny Kołowej
Podążamy niebieskim szlakiem prowadzącym z Polany pod Muraniem (Gałajdówka) na Skoruszową Krzyżówkę. W tym miejscu opuszczamy znakowany szlak prowadzący na Przełęcz pod Kopą Bielską. Skręcamy w prawo i wędrujemy dalej droga jezdną. Wiedzie ona przez Skoruszową Polankę na Skoruszowy Burdel. Droga uczęszczana jest przez pracowników TANAP, którzy na Skoruszowym Burdelu mają do dyspozycji chatkę. Nie muszę chyba przestrzegać, że podczas marszu należy wykazać się czujnością aby uniknąć niechcianego spotkania z parkowcami. Od chaty TANAP odchodzą dwie ścieżki. Jedna prowadzi na południowy-zachód przez Kołowy Burdel na Polanę pod Upłazem. My wybieramy ścieżkę wiodącą na południe Dolina Kołową, prowadzącą nad Kołowy Staw.
Z Doliny Kołowej na Jagnięcy Upłaz
Od ścieżki prowadzącej na Kołowy Staw odchodzi stara pasterska perć wiodąca przez południowe stoki Jagnięcej Grani na Jagnięcy Upłaz. Ścieżyna wiedzie wśród łanów kosówki, które z roku na rok coraz bujniej porastają zbocza Jagnięcego Upłazu. Jest to droga WHP 3814.
Poniżej zamieszczam odnośniki do zdjęć, które mogą ułatwić Wam orientację:
Obiekty na Jagnięcej Grani
- Skoruszowy Dział
- Jagnięcy Upłaz
- Skoruszowa Kopa
- Skoruszowa Czubka
- Niżni Skoruszowy Przechód
- Mała Skoruszowa Kopa
- Pośredni Skoruszowy Przechód
- Pośrednia Skoruszowa Kopa
- Wyżni Skoruszowy Przechód
- Wielka Skoruszowa Kopa
- Ponad Piekło Przełączka
- Ponad Piekło Baszta
- Niżni Jagnięcy Przechód
- Mała Jagnięca Baszta
- Pośredni Jagnięcy Przechód
- Wielka Jagnięca Baszta
- Wyżni Jagnięcy Przechód
- Jagnięcy Szczyt
Na południowy-zachód od stoków Pośredniej Skoruszowej Kopy odchodzi krótka boczna grań, której zwieńczeniem jest Jagnięca Turniczka. Jest ona oddzielona od Jagnięcej Grani dwiema przełączkami. Są to Jagnięca Ławka oraz Wyżnia Jagnięca Ławka.
Schemat Jagnięcej Grani
Zejście
Schodzimy szlakiem prowadzącym z Jagnięcego Szczytu nad Zielony Staw Kieżmarski. Jeżeli skończyliśmy Jagnięcą Grań na Jagnięcym Upłazie to możemy zejść starą pasterską percią do Doliny Kołowej i powędrować dalej do Polany pod Muraniem. Więcej informacji w sekcji poświęconej ścieżkom podejściowym.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com