Szczyrbska Grań
Szczyrbska Grań. Odcinek grani od Hrubego Wierchu, przez Szczyrbski Szczyt, po Hlińską Turnię.
Informacje
Szczyrbska to łatwa, ale za to dość ciekawa grań. Na odcinku od Szczyrbskiego Szczytu do Hrubego Wierchu jest regularnie uczęszczana. Natomiast fragment grani pomiędzy Szczyrbskim Szczytem a Hlińską Turnią bywa odwiedzany jedynie sporadycznie.
Na Szczyrbskiej Grani przeważają I trudności. Jedynie uskok (IV) i trawers (II) Młynickiej Turni mogą sprawić pewne problemy. Na szczęście mamy w tym miejscu do dyspozycji gotowe stanowisko zjazdowe. Grań Kolistej Turni jest łatwa, podobnie jak wejście na Szczyrbską Turniczkę. Ciekawsze i nieco trudniejsze są Szczyrbskie Zęby. Na Szczyrbskim Szczycie mamy możliwość przerwania wędrówki i łatwego wycofu do Doliny Młynickiej. Po drodze na Hlińską Turnię natrafimy na zęby skalne zwane Parohami. Grań w tym miejscu nosi ślady po świeżych obrywach, jest krucha i postrzępiona. Zalecam wielką ostrożność jeśli zdecydujecie się zaliczać Parohy. Przyda się partner do asekuracji, a nawet haki. Na Hlińskiej Turni kończymy wycieczkę. Możemy stąd zejść północną granią na Koprową Przełęcz Niżnią lub Wyżnią bądź kontynuować wspinaczkę Granią Baszt.
Aby urozmaicić i przedłużyć nieco wędrówkę Szczyrbską Granią polecam następujący wariant. Rozpoczynamy od przejścia północnego fragmentu Grani Soliska na odcinku Bystra Ławka – Hruby Wierch, następnie pokonujemy Szczyrbską Grań, a z Hlińskiej Turni schodzimy północną granią na Wyżnią Koprową Przełęcz. W ten sposób zrobi się z tego całkiem długa graniówka.
Użyty tu termin Szczyrbska Grań ukuty został przez moją skromną osobę.
Historia
Opisana tu grań została po raz pierwszy pokonana w sierpniu 1905 roku. Wyczynu tego dokonali Ernst Dubke i Hans Wirth wraz z przewodnikiem Johannem Franzem seniorem.
Podejście
Aby rozpocząć grań musimy najpierw wdrapać się na Hruby Wierch. Możliwych podejść jest kilka. Polecam drogę granią z Bystrej Ławki.
Granią z Bystrej Ławki na Hruby Wierch
Podążamy szlakiem prowadzącym na Bystrą Ławkę, wedle upodobań Doliną Młynicką bądź Furkotną. Z Bystrej Ławki kilka metrów po lewej stronie grani, następnie w prawo stromą ścianką (II) na Skrajną Bystrą Czubę. Następnie północną granią Bystrych Czub (I) na Furkot i Hruby Wierch.
Ze Szczyrbskiego Plesa przez Dolinę Furkotną na Furkot
Idziemy szlakiem prowadzącym Doliną Furkotną nad Wyżni Wielki Furkotny Staw. Stąd wyraźną ścieżką na Furkotną Przełęcz i dalej granią na Furkot.
Ze Szczyrbskiego Plesa przez Dolinę Młynicką na Furkot
Podążamy szlakiem prowadzącym Doliną Młynicką. W pobliżu Capiego Stawu szlak skręca na zachód i pnie się na Bystrą Ławkę. Opuszczamy go i odbijamy w prawo wyraźną percią, starym wariantem owego szlaku, prowadzącą na Bystry Przechód. Z przełęczy bez trudności na wierzchołek Furkotu.
Z Furkotu na Hruby Wierch
Z Furkotu północną granią, bez większych trudności (0+), na wierzchołek Hrubego Wierchu.
Obiekty na Szczyrbskiej Grani
- Hruby Wierch
- Hruba Przehyba
- Młynicka Turnia
- Przełaczka nad Wielkim ogrodem
- Kolista Turnia
- Kolista Turnia E
- Przechód nad Małym Ogrodem
- Przełączka nad Małym Ogrodem
- Szczyrbska Turniczka
- Szczyrbska Szczerbina
- Szczyrbskie Zęby
- Szczyrbska Przełęcz
- Szczyrbski Szczyt
- Parohy
- Młynicka Przełęcz
- Hlińska Turnia
Grań na odcinku Bystra Ławka – Hruby Wierch
- Bystra Ławka
- Skrajna Bystra Czuba
- Bystra Szczerbina
- Pośrednia Bystra Czuba
- Zadnia Bystra Szczerbina
- Zadnia Bystra Czuba
- Bystry Przechód
- Furkot
- Furkotna Przehyba
- Hruby Przechód
- Hruby Wierch
Grań na odcinku Hlińska Turnia – Wyżnia Koprowa Przełęcz
- Hlińska Turnia
- Hlińska Przełęcz
- Koprowa Turnia
- Niznia Koprowa Przełęcz
- Zachodnia Koprowa czuba
- Zachodnia Koprowa Przehyba
- Pośrednia Koprowa Czuba
- Wschodnia Koprowa Przechyba
- Wschodnia Koprowa Czuba
- Wyżnia Koprowa Przełęcz
Schemat Szczyrbskiej Grani
Zejście
Granią na Niżnią Koprową Przełęcz
Schodzimy północną granią aż dotrzemy do uskoku Hlińskiej Turni. Odbijamy w prawo i trzymając się blisko ściany podążamy kilka metrów wśród traw i luźnych kamieni do miejsca z którego opada stromy i kruchy jak diabli komin. Schodzimy nim (II), a następnie (widoczny kopczyk) skręcamy w lewo. Z tego miejsca czujnie w dół (I) na Hlińską Przełęcz. Stąd łatwo na Koprową Turnię i Niżnią Koprową Przełęcz.
Zejście z Niżniej Kopowej Przełęczy
Z Niżniej Koprowej Przełęczy możemy zejść do Hińczowego Stawu albo kontynuować zejście łatwą już granią na Wyżnią Koprową Przełęcz zaliczając po drodze Koprowe Czuby.
Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com