Igła w Osterwie

Igła w Osterwie to strzelista skalna iglica zlokalizowana w zachodnim zboczu masywu Osterwy.

Informacje

Igła w Osterwie jest doskonale widoczna znad Popradzkiego Stawu. Jej charakterystyczna smukła sylwetka wyróżnia się na tle całego masywu Osterwy. Igła położona jest w żebrze skalnym opadającym na stronę zachodnią z wierzchołka Zadniej Osterwy, od której oddzielona jest przełączką zwaną Wyżnim Siodełkiem pod Igłą.

Z roku na rok Igła w Osterwie zyskuje coraz większą popularność i jest dość częstym celem górskich wędrówek. Zazwyczaj bywa odwiedzana przez rozwspinanych pozaszlakowych turystów, którym niestraszne są eksponowane dwójki. Taternicy bywają tu rzadziej z uwagi na niewygórowane trudności wspinaczkowe. Tłumnie okupują oni natomiast ściany pobliskiej Galerii Osterwy.

Warto nadmienić, iż we wspomnianym żebrze odchodzącym na zachód od Zadniej Osterwy wznosi się, obok Igły w Osterwie, turniczka nazywana Małą Igłą w Osterwie. Oddzielona jest ona od właściwej Igły przełączką o nazwie Niżnie Siodełko pod Igłą. Podczas jednej wycieczki można więc zaliczyć oba obiekty za jednym zamachem.

Igła w Osterwie.
Igła w Osterwie.

Historia

Na Igłę w Osterwie jako pierwsi wspięli się Ernst Dubke wraz z przewodnikiem Johannem Franzem seniorem w lipcu 1904 roku. W warunkach zimowych Oskar E. Meyer wraz z małżonką w marcu 1913 roku.

Podejście

Z Popradzkiego Stawu na Wyżnie Siodełko pod Igłą przez Niżnie Wrótka w Osterwie.

Szlakiem z Popradzkiego Stawu udajemy się na Przełęcz pod Osterwą. W tym miejscu opuszczamy znakowaną perć i wchodzimy na wierzchołek Osterwy. Następnie szerokim grzbietem grani podążamy na południowy-zachód przez Wyżnie Wrótka w Osterwie i Zadnią Osterwę na Niżnie Wrótka w Osrterwie. Z tego miejsca mamy doskonały widok na cel naszej wędrówki. Opada stąd stroma rynna, która niżej przekształca się w żleb ograniczony z prawej strony zachodnim żebrem Zadniej Osterwy. Schodzimy owym żlebem (0+), a następne skręcamy w prawo. Dotarliśmy na Wyżnie Siodełko pod Igłą.

Z Symbolicznego Cmentarza pod Osterwą

Podejście rozpoczynamy na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą. Kaplicę omijamy z prawej strony, przeskakujemy przez płot i ścieżką wśród kosówki docieramy do piargów opadających z Galerii Osterwy. Dochodzimy do podnóża ściany i odbijamy w lewo. Docieramy do wylotu wielkiego żlebu przecinającego północno-zachodnie zbocza masywu Osterwy. Żlebem w górę w pobliże jego rozwidlenia. Następnie w prawo trawiastym zachodem, który przecina zachodnie żebro Zadniej Osterwy. Docieramy do żlebu opadającego z Niżnich Wrótek w Osterwie. Żlebem tym pniemy się w górę. Wkrótce po lewej stronie wyłoni się cel naszej wędrówki, Igła w Osterwie.

Igła w Osterwie. Masyw Osterwy. Widok znad Popradzkiego Stawu.
Igła w Osterwie na tle masywu Osterwy. Widok znad Popradzkiego Stawu.

Wspinaczka na Igłę w Osterwie

Najłatwiejsza droga na Igłę w Osterwie wiedzie z Wyżniego Siodełka pod Igłą. Wejście jest proste i intuicyjne. W dużym skrócie wygląda to mniej więcej tak. Z Siodełka w lewo, następne ścianką do góry na małą platformę, stąd bez większych trudności na wierzchołek Igły. Trudności nie przekraczają II. Droga WHP 1571.

Zdecydowanie ciekawszą alternatywą jest wejście na Igłę w Osterwie drogami wiodącymi zachodnią i północno-wschodnią ścianą. Mistrz Paryski w 11 tomie przewodnika wymienia trzy drogi.

  • Prawą częścią zachodniej ściany IV; WHP 1572
  • Lewą częścią zachodniej ściany V; WHP 1573
  • Północno-wschodnią ścianą IV; WHP 1574

Drogi wiodące zachodnią ścianą zaczynają się na przełączce zwanej Niżnim Siodełkiem pod Igłą. Znajduje się ona pomiędzy Igłą w Osterwie, a Mała Igłą w Osterwie. Można się tam dość łatwo dostać z Wyżniego Siodełka pod Igłą obchodząc Igłę po prawej (północnej) stronie. Mimo wszystko zalecam ostrożność.

Igła w Osterwie. Widok z Niżnich Wrótek w Osterwie.
Igła w Osterwie widziana z Niżnich Wrótek w Osterwie.

Zejście

Z Igły w Osterwie zjeżdżamy na Wyżnie Siodełko pod Igłą. Do dyspozycji mamy gotowe stanowisko zjazdowe z ringów. Zjazd około 25 metrów.

Schodzimy drogami opisanymi wyżej przy okazji opisywania ścieżek podejściowych. Najłatwiej i najbezpieczniej przez Przełęcz w Osterwie do Popradzkiego Plesa. Zdecydowanie ciekawiej zachodnimi stokami masywu Osterwy.

Opracował Łukasz Pałczyński
chajrefont@gmail.com